13/03/2019

Fit out management důležitou projektovou disciplínou

V rámci výstavby rozlehlých komerčních budov či rezidenčních projektů hraje zásadní roli cenový management. Stále více se jeho role však uplatňuje při realizaci interiérů kanceláří nebo obchodních jednotek, kdy lze již v prvopočátku návrhu uspořit nemalé náklady na budoucím provozu.

 Trendy v zařizování komerčních interiérů vyhlásily jednoznačný boj stereotypu a nudě. Barevné ladění, materiály, relaxační zóny i přemíra zeleně mají v zaměstnancích povzbudit kreativitu, dobrou náladu, zvýšit jejich nasazení a zabránit vyhoření. Za snahou o originální pracovní prostředí a jeho ekologický dopad však stojí kromě působivého architektonického designu také snaha o efektivní a udržitelný provoz. Skloubit všechny tyto úkoly má často za úkol konzultant nebo projektant, jehož profesní, ale také osobní schopnosti jsou pro výsledek nezbytné.

 OM Consulting patří na českém trhu k předním poradenským firmám v oblasti stavebnictví. K tradičním službám stavebního a projektového managementu nabízí také řízení interiérové vestavby. Jen v loňském roce realizovala 33 fit outů o celkové rozloze téměř 20 000 m2. „Mezi dokončenými projekty jsou např. prodejny knihkupectví Luxor, vstupní lobby a recepce kongresového hotelu Clarion v pražských Vysočanech, kanceláře firmy Novartis v budově Gemini nebo nové sídlo společnosti EYELEVEL v komplexu AFI Vokovice,“ upřesňuje Veronika Hofbauerová, vedoucí oddělení fit-outů v OM Consulting. „Celková investice jen loni realizovaných interiérů dalece přesáhla 253 mil. korun.“

Interiérová vestavba, jinak také fit-out management, je v podstatě samostatnou disciplínou, která však kombinuje řadu dalších projektových profesí. “Na stavbě často zajišťujeme kromě řízení projektu také technický dozor, kontrolu kvality a koordinací veškerých prací. Klíčovým úkolem ještě před samotným zahájením výstavby je především cenový management, díky němuž dokážeme udržet na uzdě jak finanční prostředky během realizace, tak především zefektivnit budoucí provoz prostor. Nezřídka se tak stává, že originální a sofistikovaný návrh interiéru doznává při realizací ještě velkých změn právě díky vysokým provozním nákladům,“ dokládá Hofbauerová.